Euroval je podobné klamstvo ako americké hypotéky

Autor: Jozef Dzuriš | 25.2.2012 o 18:48 | Karma článku: 7,86 | Prečítané:  227x

Verte tomu alebo nie, ale Euroval je podobné klamstvo ako americké hypotéky. Tie, ktoré spustili súčasnú finančnú a hospodársku krízu. Schéma fungovania amerických hypotekárnych derivátov a Eurovalu je natoľko podobná, že je to až zarážajúce. Urobili politické elity v Bruseli rovnakú chybu ako ich americkí kolegovia alebo to tak plánovali zámerne?

Nasledujúce video popisuje fungovanie amerických hypotekárnych derivátov a porovnáva ich s fungovaním Eurovalu. Schéma je až podivuhodne podobná. Pri hypotekárnych derivátoch sa robili podvody, lebo sa do jedného celku zabalili dobré hypotéky a hypotéky nebonitných klientov (pričom ten, čo dával úver sa nepozeral na bonitu, ale len na to, že potrebuje predať úver). Pri Eurovale je to ešte o trochu horšie, lebo do jedného celku sa zabalia len toxické dlhopisy krajín na pokraji bankrotu. Všetko zachraňujú ratingové agentúry, ktoré dovedú ilúziu do dokonalosti. Všetkému dajú najvyšší rating, čiže to vyzerá, že dlhy bude splácať bohatý klient.

V čase, keď klamstvo s americkými hypotekárnymi derivátmi vybuchlo, tak americká vláda zachránila spoločnosť AIG, ktorá garantovala všetky deriváty. Spoločnosť vtedy zaznamenala najväčšiu stratu v histórií. Podobným garantom sme aj my v eurozóne. Cez Euroval garantujeme miliardy eur a keď prestanú bankrotujúce krajiny splácať svoje dlhy, tak to budeme musieť zatiahnuť my. Najdesivejšie je, že peniaze, ktorými garantujeme Euroval nemáme. Budeme si ich musieť požičať alebo rapídne zvýšiť dane. A možno ani to nebude stačiť. V každom prípade nás, na rozdiel od spoločnosti AIG, nemá kto zachrániť.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Anton Zajac: Jediná šanca pre Slovensko je nová slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale v oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu Anton Zajac.

KOMENTÁRE

Ako delfíny neprežili v službách ruského štátu

Plán počítal s 500 druhmi zvierat. V súčasnosti je v oceániu asi tridsať zvierat.

TECH

Bývalý šéf Newyorskej univerzity: Šikovní ľudia tu boli skôr ako školy

Existujú rôzne formy univerzitného vzdelania, najdôležitejšie je nájsť študentom to najvhodnejšie, hovorí pre SME JOHN SEXTON.


Už ste čítali?