reklama

Pôžičky medzi ľuďmi cez internet

Jedným z najnovších trendov na webe je aj bankovníctvo bez bánk, hlavne oblasť pôžičiek medzi ľuďmi cez internet. Niekto ich volá interpersonálne alebo kolektívne pôžičky, ale omnoho častejší výraz používaný na internete je peer-to-peer pôžičky, čo je odvodenie názvu z torentových sieti, kde si ľudia navzájom pomáhajú. Predstavte si, že namiesto banky, by ste si požičali od bežných ľudí, v odbornej terminológií investorov. Tí majú prebytok peňazí a vy ich potrebujete. Doteraz ako sprostredkovateľ fungovali banky, ale pred niekoľkými rokmi sa našiel spôsob ako ich obísť. Dopyt po peniazoch a ponuka peňazí sa stretnú na jednom mieste a to na webovom portáli.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Princíp peer-to-peer pôžičiek je veľmi jednoduchý, požičiavanie prebieha priamo medzi ľuďmi, čo je výhodne pre obe strany. Vynecháva sa totiž banka ako sprostredkovateľ, pri bežnom bankovníctve človek požičiava banka a tá následne požičiava peniaze ďalej. Pri peer-to-peer pôžičkách sa banka vynecháva a odmenu pre ňu si rozdelia investor aj dlžník. Investor dostane vyšší úrok za svoje peniaze a dlžník získa nižší úrok pre svoj úver. Sprostredkovateľom je v tomto prípade webový portál, ktorý však do úverového vzťahu nezasahuje. Zabezpečí len potrebnú administratívu a overenie daných náležitostí pri dlžníkovi. Vezme si síce za to odmenu, ale neporovnateľne nižšiu než banky alebo nebankové subjekty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Momentálne tento business funguje len pre spotrebné úvery, čiže pre nezabezpečené úvery a preto je pre nich vyšší úrok a obmedzené niektoré parametre (napríklad doba pôžičky, nároky na príjem a podobne). Vyšší úrok znamená aj vyššie riziko, preto ideou nie je požičať celé úspory jednej osobe, ale doslova ich rozbiť na čo najmenšie množstvo malých pôžičiek. Prakticky to vyzerá tak, že investor požičia malú sumu veľkému množstvu ľudí. Ak niektorí prestanú splácať, tak si vykryje stratu z ostatných pôžičiek. Samozrejme nesplácanie nie je len tak a daný webový portál, ktorý zabezpečuje administratívu a správu pôžičiek, tak zabezpečuje aj vymáhanie dlhu. Ale ani to nie je také jednoduché keďže súdy trvajú celkom dlho a nakoniec sa môže veľmi ľahko stať, že už nebude čo vymôcť, lebo dlžník nebude mať žiaden majetok. Preto sa to štatisticky predpokladá a započítava sa to do úrokov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O úrokovej miere sa rozhoduje prostredníctvom reverznej virtuálnej aukcie, kedy investori na základe informácií od dlžníka vstupujú do aukcie so sumou, ktorú chcú požičať a úrokovou mierou, za ktorú chcú požičať. V aukcii sa jednotlivé ponuku zoradia od najmenšej po najvyššiu. Ako výherné ponuky sa následne akceptujú všetky ponuky, až kým sa nenaplní suma, ktorú si chce dlžník požičať. Sprostredkovateľský portál samozrejme nenechá investorov len tak a dodá im množstvo informácií, ktoré potrebujú pre svoje investičné rozhodnutie. Výhodou pre investorov je aktívna správa vlastných peňazí, lebo rozhodujú sami do čoho investujú. Výhodou pre dlžníka je, že v aukcii môže v konečnom dôsledku dosiahnuť nižšiu úrokovú mieru než by dostal niekde inde.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto oblasť finančníctva je pomerne nová, no už si stihla získať veľa priaznivcov, najmä v zahraničí. Napríklad v USA sa cez takéto peer-to-peer portály mesačne premelú milióny a milióny dolárov, alebo napríklad vo Veľkej Británií si takýmto spôsobom požičala aj britská vláda 20 miliónov libier.

Peer-to-peer pôžičky rozhodne nie sú pre každého, teda minimálne zo strany investora. Zo strany dlžníka je to veľmi jednoduché, lebo tam mu s celým úverovým procesom pomáha sprostredkujúci portál. Väčší problém má investor, lebo musí ovládať magický trojuholník investovania a niekoľko ďalších potrebných znalostí. Investor bez adekvátneho základného investičného a ekonomického vzdelania nemá šancu, veľmi rýchlo sa môže popáliť a následne obviňovať z toho každého okrem seba. Nádej však existuje pre tých, ktorí sa dokážu rýchlo a efektívne naučiť základy investovania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

S témou peer-to-peer pôžičiek som sa stretol v rámci školy na predmete Elektronické obchodovanie a rozhodol som sa, že tento najnovší trend určite stojí za detailnejšie preskúmanie. Na Slovensku je to ešte len horúca novinka, no v zahraničí je to už rešpektovaný trend. Preto by ma zaujímalo aké skúsenosti s peer-to-peer pôžičkami majú Slováci. Napíšte mi ich prosím do komentárov.

Jozef Dzuriš

Jozef Dzuriš

Bloger 
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Tolerantný človek putujúci životom v absurdite všedných dní, ktorý rád stretáva nových a príjemných ľudí. Žiadosti o pomoc nikdy nepovie nie. Stojí si za svojím názorom aj za búrky, aj za horúceho počasia, napriek tomu si vždy vypočuje druhú stranu. Nesúďte ho, len ho čítajte.Píše aj blog o knihách citanie.com Zoznam autorových rubrík:  peer-to-peer pôžičkyNezaradenéSúkromnéKultúraŠkolačo nás nezabije, to nás posilnSlávne meno JozefITSlovenskoZábava

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu