Kapitalizmus je lepšia cesta než socializmus

Autor: Jozef Dzuriš | 22.12.2011 o 17:36 | Karma článku: 4,85 | Prečítané:  452x

Zvláštnym paradoxom osudu v priebehu jedného víkendu zomreli dve protikladné osobnosti. V sobotu zomrel Kim Čong-il a o deň neskôr Václav Havel. Jedného z nich si ľudia budú pamätať ako bojovníka za slobodu a druhý upadne do zabudnutia ako stovky úbohých diktátorov pred ním. Možno nebyť Václava Havla tak by sme skončili podobne ako ľudia v totalitnom štáte na severe Kórejského polostrova.

Nie, tento text nechcem venovať porovnávaniu Václava Havla s tak odporným človekom ako bol Kim Čong-il. To by som Havlovi nikdy neurobil. Aj vďaka nemu tu dnes máme slobodu a kapitalizmus. Ak by nebol komunizmus u nás padol, tak dnes to u nás mohlo vyzerať ako v krajine, ktorú tak zničil Kim Čong-il.

Práve krajiny na Kórejskom polostrove sú najlepším porovnaním kapitalizmu a socializmu. Pôvodne to bol jeden národ t.j. jedna kultúra a rovnaké myslenie ľudí. Sever ovládol komunizmus a zaviedol tam tvrdú totalitu a socializmus. Juh polostrova sa vybral kapitalistickou cestou, vybral si slobodu a demokraciu. Aj keď je pravda, že ani tam nie je stopercentný kapitalizmus a je dosť často likvidovaný reguláciou. No aj takto obmedzovaný kapitalizmus stále dokáže veľa, aj keď nie tak veľa ako by dokázal čistý kapitalizmus.

Ak porovnáme obe krajiny tak jednoznačne vyhráva Južná Kórea. Je to jeden z najvyspelejších štátov sveta, je tam vysoká životná úroveň. Zatiaľ čo Severná Kórea je jeden z najzaostalejších štátov na svete, ktorý nemá ani len na to, aby mal v noci rozsvietené verejné osvetlenie. Kim na svojom národe napáchal také škody, že zranenia si ľudia budú liečiť ešte niekoľko generácií. Vyvíjal jadrový program a jeho vlastný ľud hladoval. Praktické zavádzanie socializmu spôsobilo, že dieťa bonzuje na rodičov a človek tam ma všetko príkazom (ešte aj smútok) a nevie samostatne myslieť.

Bol to práve kapitalizmus a demokratická sloboda, ktorý dovolili južnej časti polostrova, aby výrazne zbohatla a častokrát tak posielala humanitárnu pomoc na sever. Ak bude niekto niekedy tvrdiť, že socializmus je lepšia cesta než kapitalizmus, tak by sa mal ísť pozrieť do Severnej Kórey. Ale nie tam, kde mu to miestna tajná služba ukáže, ale tam kde ľudia reálne žijú. Potom pochopí, že sloboda, ktorú kapitalizmus prináša je to, čo nám všetkým umožní bohatnúť a zvyšovať životnú úroveň. Aj si necháme postupne a nenápadne našu slobodu obmedzovať, tak raz skončíme v socializme a v totalitnom štáte ako je Severná Kórea. Chrániť si ťažko vybojovanú slobodu je potrebné za každých podmienok. Aj to je jeden z odkazov Václava Havla.

 

"História nás presviedča, že kapitalizmus je nutnou podmienkou pre politickú slobodu."
-Milton Friedman

"Kapitalizmu je vlastné jedna vada: nerovnomerné rozdelenie bohatstva. Socializmu je vlastné naproti tomu jedna cnosť: rovnomerné rozdelenie biedy."
-Winston Churchill

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?