“Cigáni do plynu”

Autor: Jozef Dzuriš | 19.2.2012 o 13:40 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  363x

“Děsím se davu, je nejkrutější a nejhloupější ze všech přírodních živlů.” – Karel Čapek.   Po prečítaní tohto článku a zhliadnutí videá v ňom som bol maximálne znechutený. Normálne mi behali zimomriavky po chrbte. Pripadal som si ako keby sme sa vrátili do tridsiatych rokov minulého storočia. Čapek mal pravdu, keď sa desil davu. Nekontrolovateľné masové myslenie davu je nebezpečnejšie než nejaká zbraň.

Priznám sa, že som bol zhrozený, keď som videl, že na danom pochode sa zúčastnili okrem neonacistov aj matky s deťmi, teenageri a ďalší ľudia. Je to proste hrôza a des. Najmä ak začali vykrikovať vety typu „Cigáni do plynu“. Vtedy som mal chuť plakať, lebo sa ľudia z histórie nepoučili. Raz sme tu už mali ideológiu, ktorá nenávidela jednu menšinu a snažila sa ju vyhladiť. Škody po Druhej svetovej vojne boli nesmierne a ja sa pýtam, prečo školstvo nedokáže ľuďom ukázať tieto chyby generácií pred nami?

Málokto to vie, ale nacisti okrem Židov do koncentračných táborov posielali aj Rómov, liberálov a homosexuálov. Likvidovali každého kto sa im aspoň trošku priečil alebo im prekážal. Ak by som napríklad v čase Druhej svetovej vojny žil ja, tak by som sa ako liberál konca vojny nedočkal. Pravdepodobne by som skončil v nejakom koncentráku. Poslali by ste ma tiež do plynu?

Nikto by nemal zažiť to, čo sa dialo za Holokaustu. Proste nie. Bol to najväčší úpadok v novodobých dejinách ľudstva. Vraždiť z čírej nenávisti je zlé a odporné. Každému kto posiela Rómov do plynu by som doprial len jeden deň v koncentračnom tábore. Novodobí neonacisti len vymenili menšinu, ktorú nenávidia a využívajú neriešenie problémov pre svoju propagáciu. Presne tak isto, ako to urobili ich predchodcovia v hitlerovskom Nemecku.

Zákon by mal platiť pre všetkých. Či už je človek Róm, pekár, politik, študent, nezamestnaný alebo liberál. Ak niekto poruší zákon, tak by mal byť primerane potrestaný. To, že súdy sú neschopné niečo takéto zabezpečiť je veľká jazva na duši našej demokracie.

Skúsme sa na členov rómskej menšiny pozerať nie ako na skupinu, ale na jednotlivcov. Jednotlivcov, ktorí majú svoj charakter a podľa toho sa správajú. Ak je niekto zlodej, tak je ním nie preto, že je Róm, ale preto, že jeho charakter je zlodejský. Ak je niekto počestný občan spoločnosti, tak to nie je preto, že je Róm, ale preto, že jeho charakter je počestný. Skúsme odhodiť predsudky a súdiť ľudí podľa ich činov a charakteru a nie podľa ich pôvodu. Ak to nebudeme robiť, tak sa ľahko môže stať, že tí bezcharakterní budeme práve my….

 

Tento článok bol publikovaný dňa 18.09.2011 na webe argument.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?