Predávajme cez burzu

Autor: Jozef Dzuriš | 28.2.2012 o 13:43 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  71x

Tento rok pravidelne padajú skoro všetky burzy v Európe. Teda okrem tej našej Slovenskej burzy cenných papierov v Bratislave. Tá drieme tichým spánkom, lebo sa na nej neobchodujú takmer žiadne akcie. Kúpite tam maximálne nejaký ten dlhopis. S najväčšou pravdepodobnosťou štátny. Ak sa na našej burze nezačne čoskoro niečo diať, tak Slovensko bude jedinou krajinou OECD, kde kapitálový trh nebude fungovať. Mať fungujúcu burzu je výhoda pre hospodárstvo, lebo kapitál sa môže celkom ľahko dostať tam, kde je potrebný.

Už dlhšie sa hovorí o predaji slovenskej burzy súkromnému investorovi. Ten by tam mal život rozpumpovať a oživiť kapitálový trh na Slovensku. Potenciál pre rast je obrovský a tu by mohla pomôcť slovenská vláda. Najlepšie, ak by začala predávať štátne podniky cez burzu. Je to práve burza, kto poskytuje mikroskopický priestor pre korupciu pri privatizácií. Práve transparentnosť by mala donútiť vládu predávať cez burzu. Rozprúdila by tak obchodovanie na burze a hlavnou výhodou pre štátne podniky by bolo, že by museli mať krištáľovo čisté hospodárenie. Podnik, ktorý je umiestnený na burze musí pravidelne zverejňovať informácie pre akcionárov, takže by zo štátnych podnikov museli zmiznúť (minimálne by mali sťažené podmienky) politicky napojení ľudia, ktorí by si chceli nabaliť vrecka.

Dobrým začiatkom pre vládu by bol predaj podielu v Slovak Telecom cez burzu. Atraktivita burzy by sa tak zvýšila a možno by začala konečne dobiehať svoje prestížnejšie kolegyne v Prahe, Varšave alebo Viedni. Samozrejme bolo by to možné za predpokladu, že väčšinový vlastník by nevyužil prednostné právo na kúpu.

Ďalšie, čo by vláda mohla predať cez slovenskú burzu sú teplárne. Štát ich musí predať, lebo ináč by musel do nich zainvestovať obrovské peniaze na modernizáciu technológií a na spĺňanie ekologických limitov. Burza by tiež mohla byť miesto, kde by tieto podniky získali ďalší kapitál na modernizáciu. Keď vezmeme do úvahy, že tieto akcie by mohli kúpiť aj dôchodkové fondy, tak by pracujúci mali konečne uložené peniaze aj v niečom, čo máme doma a vieme kontrolovať. Výhodou by bolo, že prvoradým záujmom štátu by bolo, aby dané teplárne nereguloval tak, aby mali stratu. Okrádal by tak svojich občanov v dôchodkových fondoch.

Dávnejšie som tu písal článok o transformácií nemocníc na akciové spoločnosti. Považoval som za veľmi málo, že ich len pretransformujú na akciovky. Najlepšie by bolo vytvoriť trh súkromných nemocníc a poisťovní. Takto premenené nemocnice by sa mohli umiestniť na burzu. Tým by sa zabezpečilo, že by museli hospodáriť efektívne a všetci by sme im videli na prsty. Ak by sa vláda rozhodla, tak by mohla cez burzu odpredať menšinové balíky (na odpredaj väčšinového balíka asi nie je politická vôľa) jednotlivých nemocníc. Tie by sa mohli dostať napríklad do rúk občanov, ktorí žijú v meste, kde by bola daná nemocnica. Samotní občania by tak vlastnili kúsok nemocnice, kde chodia na ošetrenie. Výhodou by bolo, že by sa ich sťažnosti ako akcionárov už museli vypočuť

Ak by slovenská burza fungovala a neboli by na nej len dlhopisy, tak by sa otvoril priestor inovačnému kapitálu a čo je dôležité, tak ľudia by už neboli odkázaní pri odkladaní peňazí len na to, čo im ponúknu banky. Sami by si mohli vybrať, do ktorých akcií slovenských spoločností by uložili svoje peniaze, aby neskôr získali dividendy. Ďalší krok je už iba na vláde…

 

Tento článok bol publikovaný dňa 16.10.2011 na webe argument.sk a text bol napísaný ešte pred pádom vlády.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?