Chlieb a hry: politici vs ústava

Autor: Jozef Dzuriš | 1.9.2012 o 15:52 | Karma článku: 11,78 | Prečítané:  251x

Dnes v rámci osláv 20. výročia slovenskej ústavy sa uskutočnila premiérová Bratislavská hradná časovka. Futbalové ihriska sú v pase, najnovšia móda je cyklistika. Chlieb a hry platilo v starovekom Ríme a platí to aj dnes. Len to trochu politici inovovali a namiesto futbalu použili Sagana. Lepší odpútavací manéver od dôležitých vecí si ani nemohli zvoliť.

Minulý rok bol deň otvorených dverí v Národnej rade 17. novembra, no teraz sa opäť presunul na nič nehovoriaci dátum prijatia ústavy ako keby deň Nežnej revolúcie nebol dôležitý. Netreba sa diviť, ved niektorí si ho nevšimli alebo vtedy kachličkovali. Idea týchto politikov je odpútať pozornosť ľudí od dôležitých vecí a upriamiť ich na veci menej podstatné. Dnešok bol toho typickým príkladom. Horšie je, že deň ústavy oslavujú ľudia, ktorí ju najviac pošľapávajú.

Najhorším príkladom je samotný prezident, ktorý už viac než rok odmieta vymenovať generálneho prokurátora a tým doslova znásilňuje našu ústavu a robí z nej trhací kalendár. Prezident sa môže hrať so slovíčkami ako chce, ale pôvodná myšlienka bola, že prezident vymenuje generálneho prokurátora, podobne ako pri predsedovi najvyššieho súdu. Mne osobne je z toho totálne zle. Gašparovič sa vyškiera v spackanom televíznom prenose na STV a mne to pripadá akoby sa vysmieval celej našej republike a symbolicky trhal ústavu na kusy. Ak by na Slovensku mala ústava skutočnú váhu, tak už by dávno začal Ústavný súd trestné stíhanie prezidenta za vlastizradné porušenie ústavy. Samozrejme v džamahíriji ako je Slovensko, kde sa len hrajeme na demokraciu, to nehrozí.

O nič lepšie na tom nie sú ani zvyšní dvaja najvyšší ústavní činitelia. Za policajného prezidenta dosadili človeka, ktorý robil všetko preto, aby pochoval Gorilu a naše peniaze po miliardách rozhadzujú všade po Európe. Celkom vtipne v tejto súvislosti vyznievajú náznaky smerákov, že by bolo treba posilniť právomoci prezidenta. Celkom slušne si chystajú pôdu na to, že to aj tesne pred prezidentskými voľbami urobia. Veď najbližší prezident bude opäť z ich tábora, tak prečo sa nepoistiť, ak by po najbližších voľbách už neboli pri moci.

Slovenská ústava prijatá v roku 1992 už skutočne neplní svoju funkciu. Nie preto, že má toľko dier ako rešeto. Je to preto, lebo politici ju v skutočnosti nikdy nerešpektovali a neprikladali jej veľkú váhu. Teda okrem dňa ústavy. Vtedy majú plné ústa klasickej politickej propagandy. Ak by na Slovensku mala naša ústava nejaký skutočný rešpekt, tak by traja najvyšší ústavní činitelia nesedeli na teplých flekoch ústavných funkcií, ale niekde kde je omnoho chladnejšie...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?