Podnikateľ = vykorisťovateľ, skutočne?

Autor: Jozef Dzuriš | 3.9.2012 o 14:57 | Karma článku: 11,94 | Prečítané:  264x

Počas minulého režimu komunisti pomocou propagandy tlačili ľuďom do hlavy, že podnikateľ = vykorisťovateľ. Je až neskutočné ako toto ostalo hlboko zakorenené v mysliach generácie, ktorá ešte zažila komunizmus. Podľa tejto ideológie je podnikateľ vykorisťovateľ, ktorý si privlastňuje nadhodnotu vyprodukovanú zamestnancom, čiže vlastne tak bohatne z práce iných. Je to však skutočne tak? Nie je. Komunisti a všetky ich derivátové kolektivistické ideológie si svoje učenie vybudovali na nenávisti a závisti. Dôležité je to, čo ľuďom nepovedali.

<!-- @page { margin: 0.79in } P { margin-bottom: 0.08in } -->Bežná skúsenosť povedzme obyčajného človeka z východu Slovenska je asi taká, že pre neho je zamestnávateľ vlastne vykorisťovateľom. Robí za strašne malú mzdu, zamestnávateľ si s ním môže robiť čo chce a vyváža sa na novom bavoráku. Samozrejmosťou je nedodržiavanie Zákonníka práce a jeho všemožné obchádzanie.

Dalo by sa povedať, že na Slovensku máme 2 základné typy podnikateľov. Prvým je takzvaný pseudopodnikateľ, ktorý spĺňa všetky vyššie spomenuté atribúty a vlastne podnikateľom ani nie je. Je to človek, ktorý sa nedostal k majetkom vďaka vlastnej schopnosť tvoriť hodnoty, ale preto, že mal dobré konexie na politikov a ich kamarátov. Svoj majetok získal vylúpením štátnej kasy s pomocou svojich kumpánov-politikov. A naďalej svoje podnikanie orientuje na politikov a vďaka nim má zaručený biznis. Ak by mal pôsobiť v trhovom prostredí, tak by s vysokou pravdepodobnosťou skrachoval. Čiže sa dá povedať, že celý svoj biznis ma postavený na nepoctivom správaní (do tejto skupiny tiež môžeme zaradiť všetky druhy nepoctivého správania, ktoré vám v podnikaní napadnú).

Druhým typom podnikateľa je podnikateľ-tvorca hodnôt. Je to človek, ktorý vybudoval svoj biznis na svojich schopnostiach, šiel s kožou na trh a podstúpil podnikateľské riziko (rozumej stratu peňazí). Tento podnikateľ sa vie uživiť v trhovom prostredí a spoločnosti prináša blaho tým, že tvorí hodnoty a vďaka nemu je tak spoločnosť bohatšia, vzniknú pracovné miesta a nasleduje ekonomická prosperita. Za to ako odmenu dostane zisk, ktorý dosiahne a jeho výšku mu nikto negarantuje.

Práve tento druhý typ podnikateľa komunisti ľuďom zamlčali. Nehodil sa im do ich ideológie a všemožne proti nemu bojovali. Tento ich boj prevzali aj socialisti a aktívne bojujú proti týmto tvorcom hodnôt. Zvyšujú dane, zhoršujú podnikateľské prostredie, neznižujú korupciu, nebojujú za vyššiu vymožiteľnosť práva. A tak sa postupne stáva, že v ekonomike sa pohybuje čím ďalej, tým menej tvorcov hodnôt a viac pseudopodnikateľov. Následne príde kríza a my sa divíme prečo nie je naša ekonomika schopná rásť a prečo sa nám zrazu horšie žije, prečo sa zdražujú potraviny a podobné veci. Všetko je to len následok toho, že sa znižuje konkurencia odstraňovaním podnikateľov-tvorcov hodnôt z ekonomiky. Pseudopodnikatelia prežijú vždy. Tých aj potom ľudia vidia a vinia zo svojich problémov.

Pritom najväčší problém sú práve politici, ktorí pomocou svojej propagandy natlačia ľuďom do hlavy, že bojujú za nich. V skutočnosti však bojujú za pseudopodnikateľov, lebo s nimi sú kamaráti. Preto napríklad socialisti presadzujú menej flexibilný Zákonník práce. Ten totiž zhorší kvalitu podnikateľského prostredia a zníži počet podnikateľov-tvorcov hodnôt v ekonomike (lebo ich podnikaniu sa kvôli reštriktívnym štátnym reguláciam nebude dariť). Opäť ostanú len pseudopodnikatelia, ktorí budú zneužívať to, že nemajú konkurenciu. Lebo najlepšia odpoveď na to, ak s vami váš zamestnávateľ zaobchádza zle, je to, že od neho odídete ku konkurencii. Ale ak konkurencia neexistuje, tak môžete len držať hubu a krok.

A ako tomuto všetkému zabrániť? Základ je prestať veriť politikom, že nám chcú pomôcť a nedávať im moc nad našimi životmi. Čim menej moci bude mať politik, tým lepšie, lebo menej rozkradne alebo dohodí zákaziek svojim kamarátom. Čim menej sa budú štát a politici miešať do našich životov a čím menej obmedzovať našu slobodu, tým lepšie. Ak budeme mať možnosť výberu, tak budeme závislí len od seba a nie od štátu a politikov. Politici budú chcieť vaše dobro, nenechajte si ho vziať...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.


Už ste čítali?