Jednoduché riešenie na neplatičov

Autor: Jozef Dzuriš | 21.6.2013 o 12:45 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  116x

Minulý týždeň prebehla médiami správa o inteligentných elektromeroch na Luniku IX. Človek by čakal, že sa toho chytia všetky média a kvalitne to publicisticky spracujú na zaujímavú reportáž. O takejto téme totiž jeden článok nestačí. Pri tom si myslím, že aj toto je jedným z riešení ako na neplatičov. Vlastne lepšie by bolo vraziť prachy do projektu inteligentných elektromerov, než do rôznych pseudoprojektov, ktoré nič neprinášajú. Tu je totiž aj vidieť následky investície a aj to ako z dlhodobého hľadiska prináša prospech.

V decembri na košickom sídlisku Luník IX v jednom vchode namontoval Bytový podnik mesta Košice inteligentné elektromery, ktoré sa dajú na diaľku vypínať a zapínať. Viac podrobností nájdete v tomto článku. Keď som si článok v Korzári prečítal, napadla mi len jedna vec: Veď to je geniálny spôsob ako vyriešiť neplatičov a zabrániť čiernym odberom elektriny.

Osobne si myslím, že je nespornou výhodou, že Bytový podnik môže elektromery a tým pádom aj elektrinu na diaľku vypnúť. Ak obyvateľ bytu nezaplatí, tak ho proste vypnú. Ak niekto poruší elektrické rozvodne a načierno sa napojí, tak to vypnú. Z môjho pohľadu to prináša stabilitu. Odberca v byte vie, že nebude musieť platiť za čiernych pasažierov a rád zaplatí. Vlastne v tomto prípade si elektrinu predplatí, podobne ako kredit na telefón. Ten si môže kedykoľvek skontrolovať a keď sa mu minie, tak si ho znova dobije. Stabilita pre Bytový podnik je, že nebude mať čierne úniky a tým pádom stratu, a navyše dostane zaplatené. Jediný kto na tomto stráca sú čierni pasažieri, ktorí si myslia, že v živote dostanú všetko zadarmo. Teraz je však tomu koniec. Ak budú musieť za elektrinu platiť podobne ako my všetci ostatní, tak budú viac motivovaní si zháňať finančné prostriedky na zaplatenie účtov. Je už len na štáte či im pomôže, aby boli z poctivej práce alebo zo zlodejiny.

Vstupné náklady sa na prvý pohľad môžu zdať vysoké, avšak do ekonomickej kalkulácie treba zarátať aj náklady, ktoré nevzniknú. Nevznikne tak napríklad strata z čierneho odberu, čo podľa mňa môže byť veľmi významný prvok. Zaujímavým je aj iný nefinančný benefit z tohto projektu – naučí neplatičov platiť za to čo spotrebujú. Čiže zavedie do ich života vzácnosť a pochopia, že nič nie je zadarmo a tak si začnú svoj príjem a majetok viac ceniť. Možno toto čiastkové riešenie nedokáže vyriešiť celý rómsky problém, no vie mu významne napomôcť.

Výhodou, že tieto elektromery sú ovládateľné na diaľku je aj podstatná úspora prevádzkových nákladov. Bytový podnik by už nemusel stále posielať svojich pracovníkov na sídlisko, aby obyvateľov pripojili alebo nepripojili a účtovať si za to veľký poplatok. Toto riešenie je lacnejšie, a určite aj bezpečnejšie, lebo sa znižuje riziko, že pracovníci Bytového podniku budú niekym napadnutí.

Celkovo sa mi tento nápad s inteligentnými elektromermi veľmi páči. Musí však byť použitý rozumne a prezieravo. Mal by stanoviť určité trendy a presné pravidla. Lebo ak to nebude platiť, tak tento nápad zlyhá. Nebude to technológiou, ale ľudským rozhodovaním. Základom tiež bude, aby sa peniaze, ktoré sa používajú na nezmyselné projekty riešenia rómskej otázky, presmerovali do takýchto, ktoré prinášajú hmatateľné výsledky. A ak si niekto myslí, že problém sa vyrieši sám a zadarmo, tak by sa mal hlboko zamyslieť...

 

Článok bol publikovaný na webe blogovisko.sk dňa 15.1.2013.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?