Rozdávať z cudzieho nebolí

Autor: Jozef Dzuriš | 16.9.2013 o 13:17 | (upravené 16.9.2013 o 17:48) Karma článku: 6,68 | Prečítané:  569x

To, že právnici zväčšia nevedia finančne zodpovedne riadiť nejakú inštitúciu je na Slovensku už dávno známy fakt. Najnovším príkladom je rozhodnutie prešovského primátora Pavla Hagyariho, že v rámci týždňa mobility sa môžu ľudia s vodičákom zviesť autobusom zadarmo. To, že je to len kvalitné PR pre prešovského primátora je jasné. A tiež je jasné, že v meste nemôže byť žiadna akcia, na ktorej by si prešovský primátor neurobil PR. Toto je jedna z príležitosti, keď sú v ohrození peňaženky všetkých Prešovčanov.

Neexistuje nič ako obed zadarmo, vždy niekto platí a to je prípad aj dopravy zadarmo, ktorú poskytuje mestská firma Dopravný podnik mesta Prešov. Najsmutnejšie na takýchto akciách je, že samotný Dopravný podnik je na kolenách a kvalita jeho služieb je maximálne spochybniteľná. Aj keď treba uznať, že z celoslovenského hľadiska je najlepší medzi najhoršími.

Chýb, ktoré by sa dali vyčítať Dopravnému podniku je veľa, ale podľa mňa najhoršou je, že je riadený mestskými poslancami a nie súkromným investorom s odborným manažmentom. To ma rozhodne dopad na kvalitu služieb a tie rozhodne neprilákajú niekoho kto ma vlastné auto aby zrazu chodil autobusom. Keď si však predstavíme, že by sa to stalo a že by využili cestu zadarmo, tak je na mieste otázka kto vlastne tu ich cestu zaplatí. Peňaženku vytiahnú prešovskí daňoví poplatníci, lebo Dopravný podnik je stále v strate a mesto mu musí poskytovať dotácie.

Ak niekto ide v autobuse zadarmo, tak to znamená pre Dopravný podnik buď zvýšené náklady alebo znížené príjmy. Keďže svojimi príjmami nie je schopný vykryť takýto výpadok bude Dopravný podnik potrebovať väčšiu dotáciu od mesta. Ak by bolo vedenie mesta finančne zodpovedné, tak by takúto akciu Dopravnému podniku nikdy nedovolila. Mesto Prešov je totiž dosť zadĺžené a malo by si strážiť každý jeden výdavok, čiže aj dotáciu pre mestský podnik. Teda ak ju vôbec vyplatí, lebo aj s tým malo mesto problémy.

Rozdávať z cudzieho nebolí a platí to aj pre tento prípad. Vedenie mesta totiž nemíňa vlastné peniaze, ale peniaze prešovských daňových poplatníkov. Už sa raz dane kvôli zlému finančnému stavu mesta zvyšovali, bude zaujímavé počuť aký dôvod prednesie primátor pri ďalšom návrhu na ich zvyšovanie.

Len tak mimochodom, túto akciu oznámil prešovský primátor na svojom facebookovom profile, no na stránke Dopravného podniku nie je o tom ani zmienka, a zjavne o tom nevedeli ani revízori. Nakoniec to pravdepodobne bude pre Pavla Hagyariho veľmi zlá PR akcia, lebo to informačne rozhodne nezvládol on ani Dopravný podnik.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?