Alan Turing dostal kráľovskú milosť

Autor: Jozef Dzuriš | 25.12.2013 o 14:30 | Karma článku: 14,25 | Prečítané:  1898x

Alan Turing už viac nie je z hľadiska zákona považovaný za zločinca. Dostal totiž kráľovskú milosť od samotnej Alžbety II. V roku 1952 bol odsúdený za homosexualitu a donútený k chemickej kastrácií. Bol to matematický génius, ktorý významnou mierou prispel k víťazstvu Spojencov nad Nacistami a je jeden z otcov modernej počítačovej vedy. Informovala o tom CNN na svojej webstránke.

Meno Alan Turing pravdepodobne hovorí niečo len informatikom a historikom. Pre tých prvých je to otec-zakladateľ počítačovej vedy, lebo prišiel s myšlienkou, ktorá vyústila do vzniku moderných počítačov. Takže vďaka nemu napríklad čítate tento článok. Venoval sa aj vývoju umelej inteligencie a keďže bol geniálny matematik, tak bol skvelý aj v kryptológii. To využili Briti počas Druhej svetovej vojny, kedy bol Alan Turing jednou z najdôležitejších postáv pri prelomení nemeckých tajných kódov. Nemalou mierou prispel k víťazstvu Spojencov nad Nacistami a pri tom o svojej práci kvôli utajeniu ani len nesmel hovoriť.

Bol to výnimočný muž, ktorého by sme si mali pamätať. Aj vďaka nemu je dnes Slovensko slobodné a nemusí slúžiť ako otrok nacistickému Nemecku. Počas Druhej svetovej vojny, tak svojím úsilím zachránil tisícky životov. Nebyť jeho, určite by dnešná počítačová veda nebola tak pokročila a moderná akou je.

Alan Turing bol homosexuál a z tohto „zločinu" ho usvedčili v roku 1952. Homosexualita bola vtedy ilegálna. Prístup vtedajších dogmatikov bol typicky kuffovsky - donútili ho sa liečiť. Konkrétne podstúpiť chemickú kastráciu. Tlak vtedajšej dogmatickej spoločnosti ho zdeptal natoľko, že vo veku 41 rokov spáchal samovraždu. Keď sa tak nad tým zamyslite, tak je to veľmi smutné. Veľká masa nenávistných a zaslepených ľudí dokopala k samovražde génia, ktorý vlastne celej spoločnosti veľmi prospel. Desím sa predstavy, ako by sa vyvíjal svet, ak by predvojnoví kuffovia presadili vyčleňovanie homosexuálnych ľudí mimo spoločnosti do liečebných ústavov. Ľudstvo by stratilo veľa a jeho vývoj by sa spomalil. Niečo podobné ako v stredoveku, keď upaľovali všetky náznaky pokroku. Alan Turing tak bol ďalší z cyklu ľudí, ktorý zmenili svoju dobu a nikdy sa im nedostalo uznania. S géniami svojej doby ich súčasníci väčšinou nepekne zaobchádzali.

Za zamyslenie tiež stojí, čo všetko svet asi stratil predčasnou smrťou Alana Turinga. Je zaujímavé si predstaviť, čo všetko by vymyslel, keby žil ešte povedzme ďalších 20 rokov. Vývoj počítačovej vedy mohol posunúť za ten čas míľovými krokmi a my sme tu teraz mohli pokojne mať skutočnú umelú inteligenciu, prípadne iné technologické hračky. No nestalo sa to, lebo nenávisť zvíťazila nad slobodou. Keď sa nad tým tak zamyslíme, tak v histórií ľudstva to vlastne nie je žiadne prekvapenie.

Kráľovský pardon nadobudol účinnosť na Štedrý deň, čo je o to ešte väčší paradox. Je skvelé sledovať ako sa Veľká Británia snaží vysporiadať so svojou minulosťou. Dúfajme, že ďalší krok bude udelenie pardonu aj všetkým podobne potrestaným. Milosť pre Alana Turinga môže byť priekopnícka aj v tomto, on bude prvý a ďalší budu nasledovať. Británia sa tak už možno konečne vyrovná so svojou temnou minulosťou.

Príklad z Británie by si mohlo zobrať aj Slovensko a vysporiadať sa s niektorými našimi historickými hriechmi. Nie namiesto toho zatvárať oči a tváriť sa, že sa nič nestalo. To je bohužiaľ na Slovensku momentálne trend. Teda okrem toho, že v našej krajine prevláda skôr kuffovsky názor podporovaný všakovakými pastierskymi listami.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?